הקשר בין מוזיאון הלובר וישראל

עם אוספיו עוצרי הנשימה וחשיבותו התרבותית, מוזיאון הלובר בפריז הוא אוצר בלום של חפצים המחבר את העולם לעבר העשיר והמגוון שלנו. כשאנו צוללים לתוך מערכת היחסים המורכבת בין מוזיאון הלובר לישראל, אי אפשר שלא להרהר בערך התרבותי העצום וההקשר ההיסטורי שהיצירות יקרות הערך הללו מביאות לאור, תוך בחינת המחלוקות, שיתופי הפעולה וההשראות שהן מייצרות.

המשמעות ההיסטורית של חפצים ממוזיאון הלובר

מוזיאון הלובר, הנחשב לעתים קרובות לפנינה התרבותית של צרפת, מתגאה באוסף עצום של חפצים היסטוריים המציגים את המצוינות האמנותית והיצירתית של תרבויות מרחבי העולם. חפצים יקרי ערך אלה הם בעלי משמעות היסטורית עצומה לא רק עבור העם הצרפתי, אלא גם עבור הקהילה העולמית, תוך שימור הסיפורים והאירועים שעיצבו את מהלך ההיסטוריה האנושית. כמוזיאון הגדול בעולם, הלובר מתגאה בשמירה על אוצרות אלה כדי שניתן יהיה להתפעל, ללמוד ולנתח אותם לדורות הבאים.

חפצים המוחזקים במוזיאון הלובר משמשים עדות לגאונות היצירתית ולאבני הדרך ההיסטוריות של האנושות. הם פועלים כשומרי זמן, מסקרנים ומעוררים השראה במי שמתבונן בהם ועוסק בהם, כשהם מעבירים אותנו חזרה לתקופות שונות של העבר הקולקטיבי שלנו. פשוט אי אפשר להפריז בחשיבותם של שרידים אלה בחשיפת כרוניקות של אימפריות אבודות, בפירוש שינויים חברתיים ובהבנת תמורות דתיות ופילוסופיות.

מוזיאון הלובר, הכולל יצירות מופת כמו המונה ליזה, הניצחון המכונף של סמותראקיה וונוס דה מילו, הוא אייקון תרבותי עולמי. אוספיו המגוונים כוללים יצירות אמנות, פסלים וחפצים מתרבויות שונות, כגון עתיקות מצריות, פסלים רומיים, אמנות אסלאמית ועוד. חפצים מגוונים ויקרי ערך כאלה מניעים את הלובר לחזית הדיפלומטיה התרבותית, ומספקים בסיס משותף לאנשים מכל הרקעים להעריך, להוקיר וללמוד מחפצים אלה המגלמים את המורשת המשותפת שלנו. על ידי טיפוח קשר וסקרנות, חפצים אלה מציעים חלון לעבר, עוזרים לנו לפענח את המסתורין של אבותינו, ובסופו של דבר, חושפים את החוטים הקושרים אותנו כקהילה גלובלית.

ככל שאנו מגלים את ההיסטוריה המשותפת שלנו באמצעות חפצים אלה והסיפורים שהם מספרים, זה הופך להיות חיוני עבור מוזיאונים כמו הלובר להמשיך לשמר ולהציג יצירות יקרות ערך אלה. על ידי שמירה על שרידים תרבותיים אלה, מוזיאון הלובר לא רק מציג את העדינות האמנותית יוצאת הדופן של עידן עבר, אלא גם מאפשר לנו להעמיק את הבנתנו והערכתנו את ההיסטוריה האנושית ואת המארג המגוון של תרבויות המרכיבות את עולמנו.

האוספים הידועים של הלובר וערך הדיפלומטיה התרבותית שלהם

מוזיאון הלובר בפריז ידוע באוספים העצומים של חפצים היסטוריים שלא יסולא בפז מרחבי העולם. אוספים אלה אינם רק מקור לגאווה לאומית, אלא גם חלק חיוני מהדיפלומטיה התרבותית הצרפתית. עם למעלה מ -35,000 יצירות אמנות המוצגות על פני 60,000 מטרים רבועים, אוספי הלובר מילאו תפקיד חיוני בטיפוח דיאלוג והבנה בין תרבויות ותרבויות שונות. בחלק זה נבחן את משמעותם של אוספי הלובר בקידום דיפלומטיה תרבותית והשפעתם על הבמה הבינלאומית.

ניתן לטעון כי המפורסם ביותר מבין אוספי הלובר הוא האוסף המצרי העתיק, הכולל מעל 50,000 חפצים המשמשים שער ללימוד והבנה של מצרים העתיקה. אוסף זה לא רק מעמיק את ההערכה להיסטוריה ולתרבות העשירה של מצרים, אלא גם מקדם הבנה הדדית בין צרפת למצרים ומחזק את הקשרים התרבותיים והדיפלומטיים ביניהן. דוגמה בולטת נוספת למאמצי הדיפלומטיה התרבותית של הלובר היא המחלקה לאמנויות האסלאם, המחזיקה בכ-19,000 חפצים המציגים את האמנות וההיסטוריה של העולם המוסלמי. אוסף זה נועד לקדם סובלנות, כבוד למגוון תרבותי והבנה טובה יותר של הציוויליזציה האסלאמית.

תערוכות שיתופיות וחילופי תרבות

בשנים האחרונות, הלובר הגביר את מאמציו לגשר על פערים בין תרבויות שונות על ידי שיתוף פעולה עם מדינות שונות בתערוכות שיתופיות וחילופי תרבות. לדוגמה, הלובר אבו דאבי, מיזם משותף בין צרפת לאיחוד האמירויות הערביות, נפתח בשנת 2017 כדי להציג שילוב מדהים של יצירות אמנות מערביות ומזרח תיכוניות. שותפות זו, המושכת מיליוני מבקרים ברחבי העולם, מטפחת רוח של דיפלומטיה תרבותית והבנה בין-תרבותית בין צרפת לעולם הערבי.

תפקיד באמנות, דיפלומטיה ויחסים בינלאומיים

כמוזיאון הגדול והמתויר ביותר בעולם, יוזמות הלובר חורגות מעבר לחומותיו, ומשפיעות לעתים קרובות על היחסים הבינלאומיים. לדוגמה, מומחים ואוצרים שונים מהלובר השאילו את מומחיותם בסיוע למדינות אחרות לשחזר ולהגן על המורשת התרבותית שלהן. זה מקדם רצון טוב ומטפח יחסים חזקים בין צרפת למדינות הנהנות משיתופי פעולה אלה.

לסיכום, האוספים הידועים של מוזיאון הלובר מילאו תפקיד משמעותי בקידום דיפלומטיה תרבותית בקנה מידה עולמי. האוספים המצריים, האיסלאמיים ורבים אחרים משמשים כנקודות מפגש לתרבויות להבין ולהעריך זו את זו. התערוכות והפרויקטים המשותפים השונים של המוזיאון מדגימים עוד יותר את השפעתו על יחסים בינלאומיים וחילופי תרבות. הלובר מציע דוגמה מבריקה לאופן שבו מוסדות אמנות ותרבות יכולים לעצב דיפלומטיה גלובלית והבנה של ההיסטוריה האנושית המשותפת שלנו.

מחלוקות סביב חפצי מוזיאון הלובר בירושלים

מוזיאון הלובר, בהיותו אחד המוזיאונים היוקרתיים והחשובים בעולם, מכיל אוסף עצום של חפצים שמקורם במדינות ותרבויות שונות. עם זאת, היקף זה הוביל גם למחלוקות משמעותיות, במיוחד בנוגע לבעלותם ולמקומם הראוי של אוצרות יקרים מפז אלה. בשנים האחרונות, הוויכוח סביב חפצי מוזיאון הלובר בירושלים הפך לנושא לדאגה עבור רבים.

היבט מרכזי אחד של מחלוקת זו הוא עניין החזרתם של חפצים היסטוריים. רבים טוענים כי חפצים מסוימים, במיוחד אלה שהוחרמו בתקופה הקולוניאלית, צריכים להיות מוחזרים למיקומם המקורי או לפחות לארצות מוצאם. תומכי טיעון זה טוענים כי זה יאפשר להעריך כראוי חפצים אלה וללמוד בתוך ההקשר התרבותי שממנו הם באו. מצד שני, אחרים טוענים כי מוזיאון הלובר, בהיותו מאגר עולמי גדול של ההיסטוריה האנושית, יש אחריות לשמר ולהציג חפצים אלה לקהל בינלאומי רחב יותר.

אוסף של כמה ממצאים, כגון מגילות ים המלח, היה נושא שנוי במחלוקת. המגילות, שנרכשו מרועי צאן בדואים, נמכרו מאוחר יותר לגורמים שונים, כולל הספרייה הלאומית הצרפתית, שהעבירה אותן מאוחר יותר ללובר. מאז ביקשה ישראל לשובם, תוך ציון חשיבות היסטורית ותרבותית כבסיס לשיבתם. הוויכוח נמשך עד עצם היום הזה, כאשר שני הצדדים טוענים את טענותיהם לפיסות יקרות ערך אלה של ההיסטוריה האנושית.

היסטוריה מורכבת של בעלות

אחד האתגרים שהחמירו מחלוקת זו הוא קביעת הבעלות המקורית על חפצים אלה. ישראל, כמקום בעל חשיבות היסטורית וצומת דרכים תרבותית עתיקה, ידעה אינספור פלישות והתנחלויות במשך אלפי שנים. ככל שאימפריות קמו ונפלו, החפצים שהושארו מאחור או נגנבו התפזרו ברחבי העולם. המשימה לשחזר את הבעלות המדויקת ואת ההיסטוריה של אוצרות תרבות אלה הופכת קשה יותר באופן אקספוננציאלי ככל שהזמן עובר והרשומות אובדות או מטושטשות.

מציאת פתרון

למרות הוויכוח המתמשך סביב החזרתם של חפצים אלה, ישנם מקרים שבהם מוזיאון הלובר וישראל מצאו מכנה משותף. במקרים מסוימים, חפצים הושאלו או הוצגו באופן זמני במוזיאונים ישראליים כדי לעודד חילופי תרבות והערכה. שיתוף פעולה זה יכול לסייע לגשר על הפער ולקדם הבנה משותפת, גם כאשר חילוקי הדעות על מקום מנוחתם הסופי של החפצים נמשכים.

לסיכום, המחלוקות סביב חפצי מוזיאון הלובר בירושלים כרוכות בסוגיות מורכבות של היסטוריה, תרבות ודיפלומטיה. למרות שייתכן שלעולם לא יהיה פתרון אחד שמתאים לכולם לבעיה, דיאלוג מתמשך ושיתוף פעולה מכבד בין מדינות יכולים לעזור להבטיח ששרידים יקרי ערך אלה של ההיסטוריה האנושית יישמרו ויוערכו על ידי הדורות הנוכחיים והעתידיים.

הקשר בין מוזיאון הלובר לישראל

מוזיאון הלובר, הממוקם בפריז, צרפת, הוא ביתם של אוסף עצום של אוצרות אמנות ותרבות, עם יצירות רבות ממוצא יהודי ושמי. חפצים אלה מציגים את ההיסטוריה העשירה והמגוונת של העם היהודי ומספקים תובנה לגבי מנהגיהם, אמונותיהם וביטוייהם האמנותיים. כתוצאה מכך, הקשר בין מוזיאון הלובר לישראל הוא קשר עמוק ומשמעותי שבכוחו לטפח הבנה והערכה לתרבות ולמורשת של האחר.

חשיבותם של חפצים יהודיים ושמיים באוסף הלובר

בין החפצים הרבים השוכנים בלובר, חלק ניכר הם ממוצא יהודי או שמי, מה שהופך את המוזיאון ליעד חשוב למתעניינים בהיסטוריה ובתרבות של ישראל. ממצאים אלה כוללים את כתובות נבי רובין, ממצאים יהודאיים עתיקים מתקופת המקרא כגון כלי חרס, מטבעות ותכשיטים, ויצירות המייצגות את ההיסטוריה העשירה של קהילות יהודיות בצפון אפריקה ובמזרח התיכון. על ידי שימור והצגת חפצים אלה, מוזיאון הלובר ממלא תפקיד חיוני בשמירה על הנרטיב ההיסטורי של העם היהודי חי וחיזוק הקשר בין צרפת לישראל.

הסנטימנט בקרב הישראלים כלפי מוזיאון הלובר

את הסנטימנט בקרב הישראלים כלפי מוזיאון הלובר ניתן לתאר כתערובת של גאווה והערצה, כמו גם תחושת כמיהה לשיבתם החוקית של חלק מהחפצים לישראל. ישראלים רבים מעריכים את הטיפול ותשומת הלב שהלובר העניק לשימור והצגת מורשתם, ובה בעת, הם מלאי תקווה כי הסכמים בינלאומיים ודיפלומטיה תרבותית יוכלו להקל על החזרתם של חפצים מסוימים לישראל, שם הם יוכלו להיות מוצגים ומוערכים על ידי בני עמם.

אמנות יהודית ושמית ספציפית באוסף הלובר

מספר יצירות ייחודיות וראויות לציון של אמנות יהודית ושמית מוחזקות באוסף הלובר, המעידות על המגוון והעושר ההיסטורי של המורשת התרבותית של ישראל. ביניהם ציורי קיר של בית הכנסת דורא-אירופוס, המתארים סצנות מהתנ"ך ונחשבים בין הדוגמאות המוקדמות ביותר הידועות לאמנות יהודית. דוגמה נוספת היא קודקס הרמב"ם, כתב יד מאויר להפליא של משנה תורה, טקסט חשוב בהלכה ובמוסר היהודי, שנכתב על ידי רבי משה בן מימון המפורסם (הידוע גם בשם הרמב"ם) במהלך המאה ה-12.

ממצאים אלה לא רק מדגישים את ההישגים האמנותיים המדהימים של העם היהודי, אלא גם משמשים עדות לקשר העמוק בין מוזיאון הלובר לישראל. על ידי אחסון יצירות יקרות ערך אלה, מוזיאון הלובר מדגים את מחויבותו לשימור המורשת התרבותית המגוונת של העולם וטיפוח הערכה לתרומה הייחודית של העם היהודי להיסטוריה האנושית.

השפעת מוזיאון הלובר על סצנת התרבות בישראל

מוזיאון הלובר, עם אוסף נרחב של יצירות מופת וחפצים שלא יסולא בפז, הוא כבר זמן רב מקור השראה לאנשים ברחבי העולם. בישראל, השפעתו של מוזיאון הלובר על סצנת התרבות ניכרת במספר תחומים, בהם האמנויות היפות, המוזיקה והספרות. האוסף העצום של חפצים יהודיים ושמיים במוזיאון, כמו גם השפעות אחרות ממקומות שונים בעולם, דרבנו יצירת יצירות חדשות של אמנים ישראלים, וטיפחו חילופי דברים איתנים בין התרבות הצרפתית והישראלית.

דוגמה אחת להשפעתו של הלובר על סצנת האמנות הישראלית ניתן לראות בעבודותיהם של אמנים חדשים שקיבלו השראה מיצירות המופת של המוזיאון. אמנים אלה משלבים את הנושאים, הסגנונות והטכניקות מאוספי הלובר ביצירותיהם שלהם, ומשלבים אלמנטים מתקופות ותרבויות שונות כדי ליצור יצירות עכשוויות. באמצעות שאיבת השראה מהלובר, אמנים ישראלים מנהלים דיאלוג עם העבר וההווה, תוך הצגת נקודות המבט האמנותיות הייחודיות שלהם לקהל העולמי.

השראה למוזיקאים ישראלים

אוספי הלובר השפיעו גם על מוסיקאים ישראלים בדרכים שונות. חלק מהמלחינים הקדישו יצירות ליצירות אמנות בודדות או לנושאים המיוצגים באוספי המוזיאון. אחרים חיפשו השראה מהפאר האדריכלי ומהמשמעות ההיסטורית של הלובר, ושילבו אלמנטים אלה בהופעות ובקומפוזיציות שלהם. חיבור זה בין אמנות למוזיקה איפשר למוזיקאים הישראלים להרחיב את אופקיהם היצירתיים ולטפח קשרים תרבותיים בין שני העמים.

השפעת הלובר על הספרות הישראלית

סופרים ישראלים שאבו השראה גם מאוספיו ומההיסטוריה של מוזיאון הלובר. המוזיאון שימש תפאורה לסצנות ברומנים ובסיפורים קצרים, ושימש רקע לנרטיבים החוקרים נושאים של זהות תרבותית, שייכות והחוויה האנושית. חשיבותו של הלובר כמאגר של היסטוריה ותרבות אנושית הדהדה בקרב סופרים ישראלים, שארגו מושגים אלה ביצירותיהם הספרותיות.

יתר על כן, חפצי הלובר היוו השראה גם למחקר אקדמי ולדיונים בקרב חוקרים ישראלים בתחומי ההיסטוריה, הארכיאולוגיה ותולדות האמנות. חילופי דברים אינטלקטואליים אלה הביאו להבנה עמוקה יותר של אוספי המוזיאון והקשרים התרבותיים שהם מייצגים, וחיזקו עוד יותר את היחסים בין צרפת לישראל.

לסיכום, השפעתו של מוזיאון הלובר על סצנת התרבות בישראל היא נרחבת, וכוללת צורות שונות של אמנות, מוזיקה וספרות. על ידי חיפוש השראה מאוספי הלובר, אמנים, מוזיקאים וסופרים ישראלים העשירו את התפוקה היצירתית שלהם ותרמו לדיאלוג המתמשך בין התרבות הצרפתית והישראלית. חילופי תרבות אלה מדגישים את החשיבות של טיפוח קשרים בין עמים באמצעות אמנות, ומדגישים את התפקיד המשמעותי שמוזיאון הלובר ממשיך למלא בטיפוח הבנה ושיתוף פעולה בין-תרבותיים.

חקר דיפלומטיית התרבות בין צרפת לישראל באמצעות מוזיאון הלובר

בהתאם לתפקיד שממלא מוזיאון הלובר בטיפוח דיפלומטיה תרבותית וקשרים בין-תרבותיים חזקים ברחבי העולם, היחסים בין צרפת לישראל הם דוגמה מצוינת. כביתם של חפצים יהודיים ושמיים שונים, מוזיאון הלובר סיפק פלטפורמה למעורבות דיפלומטית ולשיתוף פעולה בין שני העמים.

אחד המרכיבים המרכזיים במאמצי הדיפלומטיה התרבותית של הלובר הוא חילופי תערוכות ויצירות אמנות בין צרפת לישראל. על ידי שיתוף יצירות האמנות הטובות ביותר שלהם ומתן אפשרות לציבור בשתי המדינות להעריך ולהבין את תרבותו של האחר, צרפת וישראל יצרו קשר עמוק יותר באמצעות מדיום האמנות. תערוכות אלה לא רק מקרבות בין אמנים ואוצרים משתי המדינות, אלא גם משמשות כמוקד מפגש למנהיגים תרבותיים, פוליטיים ועסקיים, ויוצרות הזדמנויות לשותפויות ושיתופי פעולה גדולים יותר.

מלבד שיתוף תערוכות, מוזיאון הלובר ממלא גם תפקיד משמעותי בארגון פרויקטים מחקריים משותפים, תוכניות חינוכיות וסדנאות בין מומחים צרפתים וישראלים. יוזמות שיתופיות אלה הועילו לסטודנטים, אקדמאים ואמנים משתי המדינות בכך שסיפקו להם הזדמנויות ללמוד זה מזה וטיפחו סביבה של הבנה וכבוד הדדיים.

באמצעות מאמצים משותפים אלה, מוזיאון הלובר לקח על עצמו את האחריות הקריטית לאחד תרבויות מגוונות ולקדם שלום, הבנה ודיאלוג בין צרפת לישראל. על ידי שימוש באוסף העשיר שלו ובמעמדו הנודע כמוסד תרבותי אדיר, מוזיאון הלובר ממשיך לתמוך ולהעצים את המשימה העדינה אך החיונית של קידום דיפלומטיה תרבותית ברחבי העולם, כפי שמודגם על ידי מאמציו ביחסים בין צרפת לישראל.

ממצאים בולטים מהלובר הקשורים לישראל

טבלה זו מדגישה שני ממצאים עיקריים מאוסף מוזיאון הלובר שיש להם קשר חזק לישראל ולהיסטוריה שלה, ומציגה את מחויבותו של המוזיאון לשימור והצגה של חפצים מתרבויות מגוונות.

תיאור שם החפץ   חשיבות היסטורית
ה-Mesha Stele כתובת מלכותית מממלכת מואב העתיקה, הממוקמת בירדן של ימינו, מהמאה ה-9 לפני הספירה. הוא מספק תובנה רבת ערך על יחסי הגומלין האזוריים בלבנט באותה תקופה, כולל התייחסויות לממלכת ישראל.
הסרקופג של אחירם סרקופג מגולף בצורה מורכבת השייך למלך הפיניקי אחירם, מהמאה ה-13 לפנה"ס. הכתובת על הסרקופג היא בעלת משמעות עצומה, שכן היא הדוגמה הקדומה ביותר הידועה לאלפבית הפיניקי, שהשפיע רבות על התפתחות האלפבית העברי.

שאלות נפוצות לגבי מוזיאון הלובר וישראל

למידע נוסף על הקשר בין מוזיאון הלובר לישראל, אוסף החפצים היהודיים והשמיים של המוזיאון והשפעת הלובר על סצנת התרבות בישראל:

 • מה משמעות הממצאים היהודיים והשמיים שבידי מוזיאון הלובר?
  חפצים אלה הם בעלי חשיבות רבה הן לעם היהודי והן לקהילה העולמית משום שהם מספרים את סיפור ההיסטוריה, המסורת והמורשת התרבותית היהודית. הם גם מספקים תובנה חשובה על העולם העתיק ומציעים נקודת מבט נוספת על ההיסטוריה המשותפת של העולם.
 • כיצד תורמים האוספים במוזיאון הלובר לדיפלומטיה תרבותית?
  האוספים במוזיאון הלובר, בעיקר החפצים היהודיים והשמיים, משמשים גשר בין תרבויות שונות ומסייעים לקדם הבנה וכבוד הדדיים. על ידי תצוגה ושימור של חפצים אלה, הלובר מאפשר חילופי תרבות ומטפח דיאלוג בין צרפת, ישראל ועמים אחרים.
 • מהן המחלוקות סביב חפצי מוזיאון הלובר בירושלים?
  המחלוקות נסובות בעיקר סביב סוגיית החזרת חפצים שנלקחו מארצות מוצאם בתקופה הקולוניאלית. חששות אלה מעלים שאלות לגבי בעלות והאחריות האתית של מוזיאונים כמו הלובר להחזיר חפצים כאלה לבתיהם המקוריים.
 • כיצד השפיע מוזיאון הלובר על סצנת התרבות בישראל?
  אוסף החפצים הנרחב של המוזיאון סיפק השראה לאמנים, מוזיקאים וסופרים ישראלים, והניע אותם ליצור יצירות חדשות ולפרש מחדש את יצירות הלובר בהקשר התרבותי הייחודי שלהן. הלובר משמש גם מודל למוזיאונים מקומיים באוצרות ושימור חפצים.
 • האם תוכל לתת דוגמאות לשיתוף פעולה בין אמנים או אקדמאים צרפתים וישראלים באמצעות מוזיאון הלובר?
  היו מקרים רבים של שיתוף פעולה בין שתי המדינות. כך למשל, התקיימו תערוכות אמנות משותפות ואירועי תרבות, בהשתתפות יצירות משתי המדינות. בנוסף, אקדמאים ואוצרים מצרפת ומישראל עבדו יחד על פרויקטים מחקריים, תוך העמקה במורשתם התרבותית המשותפת.
 • מדוע דיפלומטיה תרבותית היא קריטית ביחסים בינלאומיים עכשוויים?
  דיפלומטיה תרבותית ממלאת תפקיד חיוני בטיפוח הבנה וכבוד בין אומות, בגישור על פערים תרבותיים ובקידום דיאלוג על מורשת ותרבות משותפות. יתר על כן, היא מסייעת ליצור קשרים בין אזרחי המדינות, לחזק דו-קיום בשלום ושיתוף פעולה בעולם גלובלי.

יתרונות הבנת הקשר בין מוזיאון הלובר לישראל

בחינת היתרונות בלימוד הקשר בין שני המוסדות:

 • דיפלומטיה תרבותית: הקשר בין מוזיאון הלובר לישראל מטפח שיתוף פעולה והבנה בינלאומיים, ומציג את כוחה של האמנות לקרב בין תרבויות ועמים שונים.
 • שימור חפצים היסטוריים: על ידי אחסון ותצוגה של חפצים יהודיים ושמיים משמעותיים, מוזיאון הלובר ממלא תפקיד חיוני בשימור פריטים אלה לדורות הבאים, ומבטיח שערכם התרבותי וההיסטורי לא יישכח.
 • השראה והשפעה: החיבור הייחודי בין מוזיאון הלובר לישראל מדגיש את השפעת האוספים היוקרתיים של הלובר על אמנים, מוזיקאים וסופרים ישראלים, המעשירים את סצנת התרבות בישראל.
 • שיתוף פעולה אקדמי: השותפות בין צרפת לישראל במחקר ושימור חפצי הלובר מזמינה שיתופי פעולה אקדמיים בין מומחים משתי המדינות, ומטפחת דיאלוג המוביל להגברת ההבנה וההערכה של המורשת התרבותית הגלובלית המשותפת שלנו.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בלובר מתחילה כאן

מחכים לך בפייסבוק!

דילוג לתוכן